České cechovní normy | MP Krásno

České cechovní normy

Zvyšují kvalitu potravin
České cechovní normy

Legislativa k definici kvality nestačí

Jak vznikla myšlenka na nový systém norem, který by určoval složení a kvalitu potravin? Po zrušení českých státních norem (ČSN) neexistovaly závazné receptury a zákazníci tápali, čím se řídit při výběru potravin. Legislativa klade požadavky pouze na specifické složení pro úzký okruh potravin; zárukou kvality nemusí být ani označení jako Klasa nebo Regionální potravina. V situaci, kdy se tlak obchodních řetězců na co nejnižší cenu výrobků začal promítat do kvality potravin, se sami výrobci rozhodli řešit absenci standardů kvality a začali budovat systém cechovních norem.

Ideálem jsou normy pro všechny skupiny potravin

Potraviny označené českými cechovními normami vykazují vždy vyšší kvalitu, než stanovuje legislativa platná pro srovnatelné potraviny na trhu. V případě masa je to vyšší obsah masa, nižší obsah tuku, vyšší obsah čistých svalových bílkovin a zákaz použití zvýrazňovačů chuti. V MP Krásno se podle těchto kritérií vyrábí celá řada výrobků. Normy by měly postupně podchytit všechny skupiny základních potravinářských produktů, včetně nápojů.

Přehledný systém otevřený spotřebiteli

K českým cechovním normám se výrobci hlásí dobrovolně. Normy vznikají ve spolupráci výrobců, zájmových nebo profesních sdružení, úřadů státní správy a vědecko-výzkumných institucí. Na internetovém serveru cechovninormy.cz se do procesu tvorby norem může připojit i nejširší veřejnost. Cílem je vybudovat jednoduchý, transparentní a ucelený systém, který pozdvihne kvalitu českých potravin.

České cechovní normy jsou veřejně dostupné na těchto webových stránkách.

V nabídce MP Krásno najdete celou řadu výrobků,
které odpovídají normám ČCN

Venkovská klobása
Venkovská tlačenka
Venkovská tlačenka mini 450 g
Jaternicový prejt 450 g
Chlapská klobása
Rožnovský salám
Královský šunkový speciál
Šunka Kája pro děti výběrová
Šunka Amálka nejvyšší jakosti
Šunka Viktorie
Šunka nejvyšší jakosti Krásno
Rytířská šunka nejvyšší jakosti

Mohlo by vás také zajímat...

Svátek Tří králů

Svátek Tří králů

05. 01. 2022
Volná místa Akční leták Ochutnávky