Lákavé recepty k oslavě Velikonoc | MP Krásno

Lákavé recepty k oslavě Velikonoc

Udělejte si radost něčím dobrým
Lákavé recepty k oslavě Velikonoc

Letošní rok bude pro Česko výjimečný. Kvůli nastalé situaci patrně přijdeme o možnost oslavit velikonoční svátek jara se svými nejbližšími. Ani to nás však nemůže odradit od toho, abychom si Velikonoce neužili alespoň po kulinářské stránce. Připravili jsme pro vás několik receptů s velikonoční tematikou, které provoní váš domov a zaručeně vám zachutnají.

Velikonoce v české kuchyni by patrně svým rozsahem vydaly na samostatnou kuchařku. Tradice velely během pašijového týdne zvolit výběr specifických jídel, které odkazovaly na křesťanské tradice a lokální zvyklosti. O velikonočních tradicích a jejich významu jsme již psali dříve.

Přinášíme vám tak výběr několika dobrot, s kterými si velikonoční svátky určitě užijete a skvěle si pochutnáte.

Velikonoční beránek

Křehký velikonoční beránek je typický symbol pro dříve hojně rozšířené skopové maso, které bylo součástí velikonoční tabule po skončení velikonočního půstu. V Bibli je pečeně z beránka považována za obřadní jídlo před odchodem Židů z Egypta. Beránek byla tradiční židovská oběť, která byla přinášena ke svátku Pesach (velikonoce), byla připomínkou vyvedení Židů z Egypta Mojžíšem.

Receptů na velikonočního beránka byste našli bezpočet. My vám přinášíme recept na beránka z třeného těsta, který je úžasně vláčný a lahodný.

Velikonoční beránek z třeného těsta

Velikonoční křížové buchty – hot cross buns

Pro tento recept jsme zabrousili do tradic Anglie a přeneseně Austrálie a Kanady. V Anglii se tyto lahodné bochánky podávají ještě teplé, rozkrojené a potřené máslem. Jsou mírně sladké a tradičně se jí na Velký pátek. Vršek je tradičně ozdobený křížkem, což má být symbol ukřižování Ježíše Krista. Doporučujeme je sníst hned první den. Druhý den těsto mírně ztuhne, což se však dá vyřešit ve vyhřáté troubě.

Velikonoční hot cross buns

Velikonoční nádivka s kopřivami

Po postním období hospodyňky připravovaly tradiční recepty, z nichž se nám některé naštěstí dochovaly dodnes. Jeden z tradičních velikonočních receptů je i velikonoční nádivka s kopřivami, která je plná skvělých surovin a tvoří výjimečně dobrou chuťovou kombinaci.

Velikonoční nádivka s kopřivami

Plecovník plněný šunkou

Plecovník je tradiční pochoutka, která neodmyslitelně patří k Velikonocům. Jedná se o speciální kynuté pečivo plněné uzeným masem, šunkou, párkem nebo sýrem. Vyzkoušejte ho a překvapte vaše hosty. Zaručeně jim bude chutnat.

Plecovník plněný šunkou

Volná místa Akční leták Ochutnávky