Masopustní veselí – letos skromně | MP Krásno

Masopustní veselí – letos skromně

Tradiční průvod a veselice se letos odkládá
Masopust

Masopustní úterý, které letos připadá na 16. února, je známo pro průvody a všeobecné veselí. Tato tradice, která úspěšně přežila až do dnešních dní, opět zakouší zatěžkávací zkoušku.

Je 16. února a na dnešní den připadá Masopustní úterý. Je to den, kdy by mělo vrcholit masopustní veselí, po ulicích by se měly procházet roztodivné maškary a lidé by měli pojídat koblihy, hodně jíst a popíjet. A všechna zábava by pak měla ustat o půlnoci, kdy s příchodem Popeleční středy přichází období půstu, které končí až o Velikonocích.

Letos tomu tak ale není. Na vině není úpadek tradic či nezájem lidí o tradiční svátky. Letos bohužel budeme svědky mnoha zrušených akcí a masopustní veselí je jen jednou z nich. Nezoufejme a pojďme si alespoň připomenout co to ten Masopust vlastně je a co se s ním pojí.

Masopust a jeho tradice

Jako s každým svátkem a roční dobou se i s Masopustem pojí velká řada pověr a magických rituálů. Hlavní význam rituálů bylo zajištění dostatku úrody a hojnosti na celý rok a také zajištění ochrany před nepřízní počasí a osudu. V tomto období se konalo nejvíce zabíjaček, a tak stoly překypovaly slaninou, klobásami, jitrnicemi a mnoha dalšími lahodnými specialitami.

Další krásná tradice Masopustu je průvod masek. V tom naleznete nejrůznější zvířata, od vlků a koní, přes medvědy až po velbloudy, opice a slony. Nechybí také typické vesnické profese, častokrát komicky ztvárněné. Průvod zvířat tak doprovází řezničtí mistři, hasiči, ušmudlaní kominíci, dráteníci ale také pohádkové bytosti a zosobnění lidských neřestí – čerti, vodníci, smrtky a tlouštíci či hrbáči.

Načerpejte sílu

Smyslem Masopustu bylo načerpat sílu a zdraví na následující krušné období. V tomto duchu tedy můžeme oslavit Masopust i nyní a v rodinném kruhu nabrat síly, a hlavně zdraví pro celý rok. Na ulicích se snad budeme veselit touto dobou za rok.

Mohlo by vás také zajímat...

Svátek Tří králů

Svátek Tří králů

05. 01. 2022
Volná místa Akční leták Ochutnávky