MDŽ klepe na dveře – jak se slaví dnes? | MP Krásno

MDŽ klepe na dveře – jak se slaví dnes?

Svátek, který je u nás spojován s minulým režimem, rozhodně nevyšel z módy.
Mezinárodní den žen

8. března se každoročně slaví mezinárodní den žen. Než se vydáte do obchodu pro květinu nebo jinou pozornost pro manželku, přítelkyni, či matku, přečtěte si, proč se tento svátek vlastně slaví.

Historie

Tento svátek má kořeny v demonstracích za práva žen, volební práva, lepší pracovní podmínky a vyšší mzdy. V roce 1908 došlo v New Yorku k velké stávce švadlen a v ulicích pochodovali tisíce lidí. Od toho roku se pak na konci zimy, konkrétně v poslední únorovou neděli, každoročně připomínal den žen. Tato iniciativa dorazila záhy i do Evropy. 8. březen se ustálil v roce 1917 poté, co vyšly do ulic ženy v Petrohradě, které demonstrovaly proti světové válce.

Mezinárodní den žen byl oficiálně uznán Organizací spojených národů v roce 1975. Od té doby je připomínán jako den za rovnoprávnost, spravedlnost a mír.

MDŽ dnes

U nás je 8. březen významným dnem, nikoliv státním svátkem. To znamená, že i v tento den musíme do práce. Oslavit ho však můžete už v práci, a to třeba drobnou pozorností pro kolegyni.

Máte tento svátek spojen s rudým karafiátem? Je krásné, vzpomenout si na drahou polovičku, nebo třeba udělat radost kolegyni v práci. Darovat květinu ale není žádné pravidlo. Zvolit můžete jakoukoliv maličkost, která udělá radost. Pokud má obdarovaná žena raději něco dobrého k snědku, tak můžete sáhnout třeba po dobré klobásce.

Volná místa Akční leták Ochutnávky