Pálení čarodějnic, známé také jako Filipojakubská noc | MP Krásno

Pálení čarodějnic, známé také jako Filipojakubská noc 

Čarodějnice

Historie tohoto magického svátku, který připadá na půlnoc před svatým Filipem a Jakubem, sahá až ke starým Keltům. Ti každý rok v předvečer prvního máje zapalovali čarodějnice, čímž se loučili se zimou a vítali začínající jaro. Právě zažehnutí nového ohně totiž symbolizuje nový, neposkvrněný začátek. Noc z 30. dubna na 1. května se nachází v kalendáři přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Právě proto se této noci připisuje zvlášť čarovná síla, kdy temné a zlé síly mají větší moc než kterýkoliv jiný den v roce.  

Dnešní pálení čarodějnic
Tento starodávný zvyk sstal velmi oblíbenou tradicí a dnes ho známe jako pálení čarodějnic. Tradice, která má různé podoby a která se slaví dodnes. Ohně, které lidé zapalují, jsou zakládány zejména na kopcích za vesnicemiPodle pověsti tak dým může zahnat čarodějnice a veškeré zlo co nejdál od lidských obydlí. Lidé kolem ohňů tradičně tancují a přeskakují je, věří totiž, že jim zajistí pevné zdraví a očistí je od všeho zlého. 

Čarovná síla popelu
Popel, který zbyl uhašených ohňů, měl údajně magickou moc. Přinášel sílu a zdraví. Lidé jej proto sypali na pole, aby měli bohatou úrodu nebo aby jejich dobytek byl zdravý a plodný. Není to ale jediný popel, který měl čarovnou sílu. Ten z udírny v Krásnosvětě prý také dokáže zázraky. Dokonce z něj vyrůstá bájný uzenkovník, který plodí dobroty vždy na sklonku čarodějné noci.  

Volná místa Akční leták Ochutnávky