Pálení čarodějnic, známé také jako Filipojakubská noc | MP Krásno

Pálení čarodějnic, známé také jako Filipojakubská noc 

Čarodějnice

Historie tohoto magického svátku, který připadá na půlnoc před svatým Filipem a Jakubem, sahá až ke starým Keltům. Ti každý rok v předvečer prvního máje zapalovali čarodějnice, čímž se loučili se zimou a vítali začínající jaro. Právě zažehnutí nového ohně totiž symbolizuje nový, neposkvrněný začátek. Noc z 30. dubna na 1. května se nachází v kalendáři přesně mezi jarní rovnodenností a letním slunovratem. Právě proto se této noci připisuje zvlášť čarovná síla, kdy temné a zlé síly mají větší moc než kterýkoliv jiný den v roce.  

Dnešní pálení čarodějnic
Tento starodávný zvyk sstal velmi oblíbenou tradicí a dnes ho známe jako pálení čarodějnic. Tradice, která má různé podoby a která se slaví dodnes. Ohně, které lidé zapalují, jsou zakládány zejména na kopcích za vesnicemiPodle pověsti tak dým může zahnat čarodějnice a veškeré zlo co nejdál od lidských obydlí. Lidé kolem ohňů tradičně tancují a přeskakují je, věří totiž, že jim zajistí pevné zdraví a očistí je od všeho zlého. 

Čarovná síla popelu
Popel, který zbyl uhašených ohňů, měl údajně magickou moc. Přinášel sílu a zdraví. Lidé jej proto sypali na pole, aby měli bohatou úrodu nebo aby jejich dobytek byl zdravý a plodný. Není to ale jediný popel, který měl čarovnou sílu. Ten z udírny v Krásnosvětě prý také dokáže zázraky. Dokonce z něj vyrůstá bájný uzenkovník, který plodí dobroty vždy na sklonku čarodějné noci.  

Mohlo by vás také zajímat...

Svátek Tří králů

Svátek Tří králů

05. 01. 2022
Volná místa Akční leták Ochutnávky