Vepřové může po Velikonocích výrazně podražit | MP Krásno

Vepřové může výrazně podražit

Už po Velikonocích
Vepřové krkovice na grilu

Africký mor prasat, konkrétně jeho čínská mutace, která se právě v Číně šíří, pravděpodobně způsobí, že cena vepřového masa půjde nahoru… a to už po Velikonocích

Spotřeba vepřového masa v Asii, především v Číně, stoupá meziročně už delší dobu. Loni se k tomu však přidal velký pokles produkce a Čína se tak dostala na nejnižší stav za posledních 20 let. Letos mělo dojít k velkému nárůstu, to se však kvůli africkému moru nekoná. Není to ale jen problém Číny, stejný osud postihl i mnoho dalších asijských států.

Krize s nedostatkem vepřového masa v Asii se pomalu přelévá na evropský trh. Nyní se asijské země ohlížejí po německé burze, kde za poslední měsíc vyletěla cena prudce vzhůru o 26 %. Německá burza je pro evropský trh s vepřovým masem určující a tak se brzy změna cen projeví i na pultech v česku. Aktuálně mají zpracovatelé nasmlouvané ceny zhruba do velikonoc a tak se cena projeví až zhruba týden až dva po svátcích.

Čína sice nakupuje i jinde ve světě, například v Americe, ale ani to nestačí na uspokojení obří poptávky. Zdražení se bude týkat postupně všech výrobků z vepřového masa.

V rozhovoru pro Seznam zprávy to pověděl předseda představenstva MP Krásno Karel Pilčík.

Volná místa Akční leták Ochutnávky