Vepřové může po Velikonocích výrazně podražit | MP Krásno

Vepřové může výrazně podražit

Už po Velikonocích
Vepřové krkovice na grilu

Africký mor prasat, konkrétně jeho čínská mutace, která se právě v Číně šíří, pravděpodobně způsobí, že cena vepřového masa půjde nahoru… a to už po Velikonocích

Spotřeba vepřového masa v Asii, především v Číně, stoupá meziročně už delší dobu. Loni se k tomu však přidal velký pokles produkce a Čína se tak dostala na nejnižší stav za posledních 20 let. Letos mělo dojít k velkému nárůstu, to se však kvůli africkému moru nekoná. Není to ale jen problém Číny, stejný osud postihl i mnoho dalších asijských států.

Krize s nedostatkem vepřového masa v Asii se pomalu přelévá na evropský trh. Nyní se asijské země ohlížejí po německé burze, kde za poslední měsíc vyletěla cena prudce vzhůru o 26 %. Německá burza je pro evropský trh s vepřovým masem určující a tak se brzy změna cen projeví i na pultech v česku. Aktuálně mají zpracovatelé nasmlouvané ceny zhruba do velikonoc a tak se cena projeví až zhruba týden až dva po svátcích.

Čína sice nakupuje i jinde ve světě, například v Americe, ale ani to nestačí na uspokojení obří poptávky. Zdražení se bude týkat postupně všech výrobků z vepřového masa.

V rozhovoru pro Seznam zprávy to pověděl předseda představenstva MP Krásno Karel Pilčík.

Mohlo by vás také zajímat...

Svátek Tří králů

Svátek Tří králů

05. 01. 2022
Volná místa Akční leták Ochutnávky