Příprava

  1. Maso před přípravou vytáhněte z lednice a ponechejte odležet přibližně půl hodiny, aby se dostalo na pokojovou teplotu.
  2. Mezitím si oloupete cibuli a nakrájejte ji najemno. Česnek oloupejte a buď nastrouhejte a nebo prolisujte. Ten prozatím dejte stranou.
  3. Kysané zelí propláchněte studenou vodou, sceďte a několikrát překrojte, aby se zkrátila délka jednotlivých řezů.
  4. Maso nakrájejte na kostky o hraně 2 cm. Valašský špek nakrájejte na menší kostky o hraně 1 cm.
  5. Do většího kastrolu nasypte nakrájený špek a orestujte špek dokřupava. Výsledné škvarky poté dejte stranou.
  6. Do kastrolu nasypte kmín, přidejte další vepřové sádlo a vše zamíchejte. Poté přidejte nakrájenou cibuli a restujte přibližně 8 minut za častého míchání.
  7. Přidejte nakrájené maso a zvyšte oheň a prudce orestujte přibližně 4 minuty. Vše občas důkladně promíchejte.
  8. Poté přidejte česnek, stáhněte oheň na minimum a přidejte mletou červenou papriku. Restujte přibližně jednu minutu.
  9. Obsah kastrolu zaprašte hladkou moukou a další jednu minutu restujte. Vše poté osolte lžičkou soli.
  10. Do kastrolu přidejte vývar a přiveďte k varu. Po zavaření stáhněte oheň přibližně na třetinový výkon, kastrol zakryjte poklicí a nechejte dusit přibližně půl hodiny do změknutí masa.
  11. Teprve nyní přidejte do kastrolu propláchnuté kysané zelí a škvarky z Valašského špeku. Nechejte dusit další půlhodinu a obsah kastrolu občas promíchejte.
  12. Na závěr vmíchejte do směsi zakysanou smetanu a vařte na velmi mírném ohni přibližně tři minuty. Podle vaší chuti dosolte.
TIP PRO VÁS:  Na segedínském guláši si nejlépe pochutnáte až druhý den, kdy se chutě jednotlivých surovin skvěle prolnou. Při vaření můžete použít kuřecí i hovězí vývar. Hovězí vývar dodá guláši výraznější chuť. V Maďarsku, zemi původního pokrmu, zvaného Székelygulyás, se jako příloha běže podává opékaná nebo vařená brambora. V Česku jako tradiční příloha vede jednoznačně houskový knedlík.
Stáhněte si nejnovější akční leták