310.jpg

Kdo svačí, ten jede

Svačinová bilance není příliš příznivá. Téměř čtvrtina školních dětí vydrží celé vyučování bez jídla. A jen pětina z těch, které si svačinu přinesou, najde v krabičce vedle rohlíků a chlebů kousek ovoce či zeleniny. Není proto divu, že hladoví školáci ztrácejí pozornost a rychle se unaví. Děti by měly jíst čtyřikrát až pětkrát denně s odstupem dvou až tří hodin. Dopolední svačina nemusí být příliš energeticky vydatná, neměly by v ní však chybět především bílkoviny, sacharidy, dále menší množství kvalitních tuků, minerální látky, vitaminy a vláknina.

Co do krabičky?

Jak tedy vypadá správná školní svačinka? Děti by měly svačit obiloviny, ovoce, zeleninu, libové maso, mléko a mléčné výrobky. Konkrétně to může být například pečivo namazané tvarohovou pomazánkou, obložené šunkou s vysokým obsahem masa a doplněné kouskem zeleniny. Další možností je zakysaný mléčný nápoj, kousek ovoce a kvalitní sušenky, vhodnou kombinací je také polotučný bílý nebo ovocný jogurt, případně tvaroh (pro děti starší jednoho roku) s pečivem a kouskem ovoce. S celozrnnými výrobky opatrně. Dětský organismus si neumí poradit s vyšším množstvím vlákniny, a proto by děti mladší deseti let neměly sníst víc jak jeden kus celozrnného pečiva denně.

Děti jedí hlavně očima. 5 tipů, jak je nalákat na svačinu

  1. Děti mají své hrdiny. Když jim svačinku připravíte do krabičky s atraktivním obrázkem, zvýší se šance, že svačina neskončí na dně tašky
  2. Zkuste dětem místo chleba nebo rohlíku nabídnout tortillu či pita chléb. S domácí pizzou, hamburgerem nebo tortillovým wrapem určitě ve škole zabodují!
  3. Připravujete na svačinu těstovinový salát se zeleninou a šunkou. Zvolte těstoviny ve tvaru zvířátek, kytiček nebo dinosaurů, kterým žádné dítě neodolá.
  4. Přiložte do krabičky se svačinou vzkaz: Myslím na tebe. Držím palce s písemkou! Těším se, až se sejdeme večer doma... Dětem bude víc chutnat.
  5. Rozdělte svačinu na menší porce. Děti během přestávky nezvládnou spořádat velký krajíc a do nakousaného chleba už se jim nechce. Nakrájejte svačinu na menší kousky a samostatně je zabalte.

Nestíháte mazat svačiny? Usnadněte si práci!

  • Větší děti už jsou schopné připravit si jednoduché jídlo samy. Přichystejte ingredience večer a ráno jen dohlédněte na to, aby si dítě svačinu udělalo a odneslo do školy. Vlastnoručně připravené jídlo tak snadno do koše nevyhodí.
  • Počítejte se svačinou den předem při přípravě večeře a nechte si něco stranou. Masové kuličky vložte do housky, ze zbylých cizrnových karbanátků připravte domácí hamburgery, zbytky pečeného kuřete naplňte kapsu z pita chleba a podobně.
  • Vytvořte svačinovou ligu. Domluvte se se spolehlivými rodiči pěti spolužáků, že jeden den v týdnu připraví jeden ze skupiny svačiny pro všechny. Ušetříte čas a budete mít jistotu, že čtyři dny v týdnu se vaše dítě nasvačí. Cizí svačiny totiž chutnají nejlépe!
Stáhněte si nejnovější akční leták