301.jpg

Co se bude podávat?

Záleží především na počasí. Ideální jsou jednoduché pokrmy, u kterých nehrozí, že se vlivem tepla roztečou nebo rozpatlají. Připravte obložené sendviče, wrapy, vajíčka vařená natvrdo, nakládanou i čerstvou zeleninu, čerstvé ovoce. Nakrájené pečivo můžete doplnit nejrůznějšími pomazánkami z čerstvého sýra nebo tvarohu, šunkou, pršutem, tvrdými sýry a salámy . Na piknik se skvěle hodí i pečené maso, kuličky z mletého masa či malé vepřové nebo kuřecí řízečky. Jako dezert podávejte domácí sušenky bez čokolády, bábovky, muffiny nebo ovocné koláče. K lahvi vína přibalte do termotašky také lahev čisté vody, třeba s nakrájenými citrusy a mátou, nebo domácí ledový čaj.

Čokoládu nechte doma

Ve velkém vedru nechte doma všechny druhy potravin, které snadno podléhají zkáze, například ryby, mléčné výrobky nebo lahůdkové saláty s majonézou. Ne všechno z toho se zkazí. Některé potraviny se však mohou zdeformovat a nikdo už na ně nebude mít chuť. To platí zejména pro zákusky s čokoládovou polevou.

Bez čeho se neobejdete?

Abyste se mohli pohodlně najíst i na trávníku, potřebujete dostatečně velkou a pevnou deku, nádobí, sklenice a příbory. Namísto porcelánu s sebou vezměte praktické papírové tácky a kelímky a plastové příbory. Proutěný koš je sice stylový, ale praktičtější jsou piknikové tašky či batohy, které zároveň udržují jídlo v chladu. Jestli se nechcete vzdát proutěné romantiky, umístěte do koše alespoň plastové namražené sáčky.

8 piknikových tipů

  • Ovoce a zelenina, stejně jako sýr a uzeniny, budou lákavější, když je dopravíte na místo vcelku a nakrájíte je až těsně před konzumací. Pokud se tím nechcete na pikniku zdržovat, uzavřete pokrájené potraviny do vzduchotěsných plastových nádobek, aby neokoraly.
  • Zálivku na salát si přineste ve sklenici s pevným uzávěrem a nalijte ji na zeleninu až na místě. Zálivka se vám po cestě nevylije a salát nezavadne.
  • Myslete na to, aby se hostům i v polních podmínkách jedlo pohodlně. Připravte menší verze pokrmů – malé řízečky, pizzy, wrapy. Na piknik se skvěle hodí malé párty salámky v praktickém balení.
  • Zabalte piknikovou tašku tak, aby v ní byly potraviny uloženy v tom pořadí, ve kterém se budou podávat. Na dno přijde dezert, samozřejmě v pevném obalu.
  • Kromě základního vybavení přibalte důležité drobnosti, jako je vývrtka, ostrý nůž na pečivo, krájecí prkénko, otvírák na konzervy, utěrka nebo vlhčené ubrousky, sáček na odpadky, repelent, krém na opalování, baterka a teplý svetr pro případ, že se piknik protáhne až do pozdních hodin.
  • Nezapomínejte ani na zábavu. Přibalte do piknikové tašky karty, míč, badminton nebo pétanque a plavky, pokud piknikujete blízko vody.
  • Na krasnosvet.cz najdete tipy na zajímavá místa, kde si můžete uspořádat piknik, a také mapu veřejných ohnišť.
Stáhněte si nejnovější akční leták