Listopad je dnes jedenáctým měsícem roku. Ve starém římském kalendáři byl však měsícem devátým, a proto jeho název zní také November. Český název tohoto měsíce je odvozen od padání listí, které je pro tento měsíc typické, stejně jako časté střídání počasí. Nejdůležitějšími událostmi v tomto měsíci jsou Dušičky a často také začátek adventu. Pojďme si o nich něco povědět.

Dušičky - Památka všech zemřelých

Je to den, kdy lidé vzpomínají na své zemřelé příbuzné a přátele. Lidově se tomuto dni říká dušičky a tradičně se slaví 2. listopadu. Lidé navštěvují hřbitovy, zdobí hroby květinami, zapalují svíčky a připomínají si ty, kteří už tady s námi být nemohou.Už staří Keltové v těchto dnech slavili rozloučení s létem a svátek Samhaim, což byla noc, kdy se mrtví vraceli na svět a živí se mohli dostat do říše zemřelých.

Advent

Je to období, kdy se začínáme připravovat na vánoční svátky a je také začátkem křesťanského roku. Název advent pochází z latinského slova adventus, což znamená příchod. Křesťané tento příchod chápou jako Ježíšovo narození a také jako jeho druhý příchod v podobě Spasitele.Advent trvá čtyři neděle a jeho datum je pohyblivé. Je to z toho důvodu, že poslední adventní neděle připadá vždy na neděli před 25. prosincem.

Pranostiky

Listopadové pranostiky se nejčastěji pojí s příchodem zimy „Když dlouho listí nepadá, tuhá zima se přikrádá“ nebo „Když na Dušičky jasné počasí panuje, příchod zimy to oznamuje“.Nejkrásnější pranostiky se však týkají svátku svatého Martina (11. listopadu). Například se říká „Svatý Martin přijíždí na bílém koni. Přijede-li na šedém (mlhy), bude zima střídavá. Přijede-li na žlutém (sucho), přijde tuhá a suchá zima“.  Že Martin jezdí na bílém koni, ví i malé děti, ale to, že „Půjde-li hus na Martina po ledě, příští rok dlouhé léto bude“, ví jen naše babičky a prababičky.K oblíbeným jménům patří také Kateřina (25. listopadu) a říká se, že „Na svatou pannu Kateřinu sluší se schovat pod peřinu, pak na svatého Mikuláše tuť je zima všecka naše“ nebo „Chodí-li svatá Kateřina po ledě, chodí svatý Štěpán po blátě“.Nesmíme zapomínat ani na svatého Ondřeje (30. listopadu). Pranostiky pro tento den zní „Na svatého Ondřeje ještě se nám ohřeje, ale na svatého Mikuláše už je zima celá naše“ nebo „Když na Ondřeje sněží, sníh dlouho poleží“.
Stáhněte si nejnovější akční leták