35586.jpg

Zmrzlíci a jejich kuchařka

Chladnému počasí, které nastává podle tradice zhruba v polovině května, se říká období tří zmrzlíků, studených svatých, ledováků nebo ledových mužů. Lidová meteorologie je připisovala svatému Pankráci (12. května), svatému Serváci (13. května) a svatému Bonifáci (14. května). Ve skutečnosti za něj může každoročně se opakující proudění studeného vzduchu do střední Evropy, které je provázeno oblastí vysokého tlaku vzduchu. K ledovým mužům se někdy přidávala 15. května i ledová žena – svatá Žofie.„Pankrác, Servác, Bonifác jsou ledoví muži, Žofie je jejich kuchařka,“ říkávalo se.

Počasí se pranostikami neřídí

Lidé zaznamenávali náhlé jarní ochlazení už ve středověku. Nejstarší dochované záznamy pocházejí z 15. století. V té době ovšem platil juliánský kalendář, takže tehdejší polovina května dnes připadá na dobu o asi deset dní později. A protože příroda se pranostikami neřídí, nastává v posledních letech pravidelné ochlazení ještě před svátkem tří zmrzlíků podle dnešního, gregoriánského kalendáře, a to spíše koncem dubna. V posledních desetiletích dostáli tři zmrzlíci svému označení naposledy v roce 1978, kdy ranní teploty klesaly na minus jeden až minus pět stupňů Celsia.

Malí ledoví muži přinášeli poslední mrazy

Po ochlazení na Pankráce, Serváce a Bonifáce nastávalo chladnější počasí také v období takzvaných „malých ledových mužů“, kterými jsou v lidové meteorologii svatý Urban (25. května), svatý Filip (26. května) a svatý Beda (27. května). Tito svatí často přinášeli poslední přízemní mrazíky i v nižších polohách.Jarní ochlazení dělalo starost pěstitelům, především vinařům, což lze vyčíst z lidových pranostik:„Na Pankráce, na Urbana suchý den – urodí se víno, hustý bude len.“„Pankrác, Servác, Bonifác pro sadaře jsou zlí chlapci.“„Pankrác, Servác, Bonifác, ledoví bratři, přinesou chladna, jak se patří.“

Kdo vlastně byli ledoví muži?

Pankrác se narodil ve třetím století v dnešním Turecku. Odmítl vzdát se křesťanské víry, a proto byl umučen. Je patronem dětí a bývá vzýván proti bolestem hlavy.Servác se narodil ve čtvrtém století v Arménii. Na území dnešní Belgie působil jako biskup.Je patronem zámečníků a stolařů a bývá vzýván při boji proti hlodavcům.Bonifác je méně významný světec. Žil a zemřel ve čtvrtém století na území dnešního Turecka.
Stáhněte si nejnovější akční leták