35618.jpg
Masopust je období radosti. Slunce prodlužuje každý nadcházející den, zima pomalu končí a s ní i klid polí a pastvin. Na celém Valašsku se v tomto období tradičně dokončovaly pouze nejnutnější drobné hospodářské práce, na které v předešlém roce nezbyl čas. Tradiční rčení praví, že kdo v masopustě moc dělá, v létě to odleží. S masopustem souvisí i řada pověr a magických rituálů, zajišťujících dostatek úrody a hojnosti po celý následující rok a ochranu před nepřízní počasí a osudu.Bujaré veselí je spojené s průvody masek a s tradičními dobrotami na masopustním jídelníčku. V tomto období se také konalo a koná nejvíce zabíjaček. Mrazivé počasí jim nahrává a řezníci se prakticky nezastaví. Bohaté masopustní stoly tedy překypují jitrnicemi, slaninou, klobáskami a dalšími zabíjačkovými specialitami. Z valašských obydlí voní smažené koblihy, bramborové šišky a chrásty.

Zvířata v hlavní roli

Tradice převlékání do kůží, kožešin a zvířecích masek patří k nejstarším masopustním zvykům. Lidé představovali s pomocí masek zvířata a další fantaskní a symbolické postavy. Nejčastěji jste v průvodu spatřili medvědy, koně, kozy, krávy, slony, kohouty nebo čápy. Masopustní medvěd je jedním z hlavních symbolů masopustu a výroba medvědího kostýmu nebyla nikdy žádná hračka. Pravou kožešinu v 18. století nahradily převleky z hrachoviny a slámy, často i s čepicí na hlavě. Masopustní medvěd plnil důležitou roli, kterou bylo zajištění bohaté úrody a hojnosti.Alespoň jeden tanec s medvědem si nesměla odpustit žádná žena. Masku medvěda zpravidla doprovázela osoba medvědáře, který byl maskovaný například jako postava Turka nebo Žida. Dával medvědovi pokyny k nejrůznějším kouskům a za medvědovy kejkle vybíral peníze nebo jídlo.

Masky všeho druhu

Mezi masopustními maskami najdete i koně, kterého často odeslal i jezdec. Řezníci z Vizovic chodívali v doprovodu telete a na Vsetínsku byste v průvodu našli i vlky. Postupem času se do průvodů dostala i cizokrajná zvířata jako sloni, velbloudi a opice, jemný odkaz na Tři krále a jejich původ.Početná skupina masek v masopustních průvodech představuje typické vesnické postavy a jejich profese, často s nádechem parodie a komického ztvárnění. V průvodu tak potkáte ušmudlané kominíky, četníky, řeznické mistry, hasiče, dráteníky a další postavy z každodenního života na Valašsku.Výsměch zažitým tradicím, lidským neřestem a zvykům představovaly postavy smrtky, čerta, vodníka, tlouštíka nebo hrbáče.

Škádlení mezi chlapci a děvčaty

Uvolněná masopustní nálada dávala prostor zábavám a hrám, při kterých se vzájemně škádlili chlapci s děvčaty. Setkali jste se tak s žertovným holením mužů, při kterém ženy „holily“ muže s pomocí bramboru a dřívka coby mýdla a břitvy.Ani muži nestáli nikdy pozadu. Ženám „pucovali“ střevíčky nebo je „okovávali“ podkůvkami. Na Rožnovsku bývalo tradičním zvykem navštěvování svobodných děvčat, kterým chlapci přivazovali k noze kus dřeva. Dívky se pak musely ze zajetí vyplatit a s chlapcem si zatančit. Obdobnou tradici najdete i při dnešních svatebních obřadech, kdy je muži nasazen koňský chomout přes hlavu nebo kovová koule s okovy na nohu. Ženich se následně musí vykoupit.

Blíží se půst, masopust je třeba pochovat

Tradiční období masopustu končí každý rok půstem. Ještě předtím je třeba masopustní období řádně ukončit a masopust pochovat. Figury maškar se při pochování shazovaly do jámy, střílelo se do nich nebo se pálily na hranici. K oblíbené zábavě patřilo například střílení na medvěda, zabíjení kobyly nebo symbolická poprava kominíka. Obřad pochování provází žertovné proslovy, předčítání ortelu a parodický pohřební pochod. Na závěr masopustu muzikanti pohřbili basu. Tím bylo masopustní období formálně ukončeno a nastala Popeleční středa, kdy masopust vystřídalo čtyřicet dní půstu.

Masopust v Rožnově pod Radhoštěm

Termín akce: 23. 2. 2019Čas: 9.00 - 16.00Místo konání: Dřevěné městečkoV sobotu 23. 2. 2019 ožije Dřevěné městečko tradičním masopustním veselím!
  • K vidění bude originální masopustní průvod z valašské obce Študlov a rožnovské masopustní obchůzky v podání souboru písní a tanců Javořina. Zahraje dechová hudba Galička. Masopustní veselí podpoří gorolská gajdošská muzika Bukoń.
  • Celý areál provoní výrobky řeznických mistrů. Návštěvníci mohou ochutnávat z pestré nabídky zabíjačkových výrobků a v laické anketě hlasovat „O nejlepší řeznický stánek“.
  • Současně se uskuteční tradiční 22. ročník soutěže řeznických firem O nejlepší valašskou klobásku“ 12. ročník soutěže O nejlepší valašskou tlačenku.
  • více na www.vmp.cz
Vyzkoušejte tradiční masopustní receptyMasopustní jitrnice s kroupami a hříbkyMasopustní masový pekáčTradiční masopustní koblihy 
Stáhněte si nejnovější akční leták