TIP na výlet za Radegastem

Hrozivý výraz ve lví tváři, na hlavě přilbice ve tvaru býčí hlavy s mohutnými rohy, roh hojnosti v pravé ruce, sekera v levé. Bůh Radegast byl pro Slovany ochráncem a symbolem pohostinnosti a plodnosti. Vydejte se za ním na Radhošť do chráněné krajinné oblasti Beskydy. Původní socha ze 30. let 20. století, kterou poničil blesk, je k vidění ve vstupní hale frenštátské radnice. Její místo na Radhošti zaujala nová socha z pevné žuly, kterou vytesal kameník Jan Sobek z Leskovce. Kopie Radegasta byla slavnostně odhalena na původním místě 4. července roku 1998.www.krasnosvet.cz

TIP na výlet za historií valašské stravy

prostory_k_pronjmu-1024x683.jpgZajímá vás, jak staří Valaši dříve jedli a jak si stravu připravovali? Jakou práci obnášelo třeba upéct bochník chleba? Pokud ano, máte na Zámku Vsetín až do 15. října 2017 možnost navštívit výstavu věnovanou tradiční lidové stravě na Valašsku. K vidění jsou rozmanité předměty potřebné k přípravě pokrmů v peci a na otevřeném ohništi, starobylé kuchyňské náčiní a nářadí a mnohé další. Můžete si zkusit podojit krávu nebo si na ručním mlýnci na obilí vyzkoušet, jak namáhavé bylo namlít si obilné zrno na mouku. Pokud se chcete o historii stravování na Valašsku dozvědět ještě víc, udělejte si ze Vsetína výlet do nedalekého Valašského Meziříčí, kde sídlí unikátní Muzeum řeznictví.

TIP na výlet na Lysou horu a do slezských Lurd

Vyšlápněte si na nejvyšší horu Moravskoslezských Beskyd, Lysou horu, ze které se naskýtá jak úchvatný výhled na hřebeny a údolí Beskyd, tak rozhled od Jeseníků až po Západní a Vysoké Tatry. Nejfrekventovanější výstupová trasa na vrchol vede z Ostravice a je dlouhá 8,5 km. Pokud se rozhodnete navštívit 20 kilometrů vzdálený Frýdek-Místek, zajděte si prohlédnout také Baziliku Navštívení Panny Marie, která leží severozápadně od centra města. Tato pozdně barokní dvouvěžová stavba je největší a nejkrásnější v celém kraji. Kvůli zázračným skutkům kamenné sochy Panny Marie se zde scházeli poutníci již od poloviny 17. století a díky tomu dostal Frýdek přízvisko slezské Lurdy.

TIP na výlet za zapomenutými řemesly

Ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které je největším skanzenem ve střední Evropě, najdete celkem téměř 150 památkových objektů. Nejoblíbenější z expozic je Dřevěné městečko, které připomíná život na malém městě v období od poloviny 19. století do první čtvrtiny minulého století. Seznámíte se zde s dovednostmi a řemesly, které dnes téměř upadají v zapomnění, jako je ruční výroba tradičních kamenných brousků nebo dlabání drobných domácích výrobků ze dřeva. Po celý rok pořádá muzeum akce spojené s lidovými tradicemi daných ročních období.
Stáhněte si nejnovější akční leták