Je 16. února a na dnešní den připadá Masopustní úterý. Je to den, kdy by mělo vrcholit masopustní veselí, po ulicích by se měly procházet roztodivné maškary a lidé by měli pojídat koblihy, hodně jíst a popíjet. A všechna zábava by pak měla ustat o půlnoci, kdy s příchodem Popeleční středy přichází období půstu, které končí až o Velikonocích.Letos tomu tak ale není. Na vině není úpadek tradic či nezájem lidí o tradiční svátky. Letos bohužel budeme svědky mnoha zrušených akcí a masopustní veselí je jen jednou z nich. Nezoufejme a pojďme si alespoň připomenout co to ten Masopust vlastně je a co se s ním pojí.

Masopust a jeho tradice

Jako s každým svátkem a roční dobou se i s Masopustem pojí velká řada pověr a magických rituálů. Hlavní význam rituálů bylo zajištění dostatku úrody a hojnosti na celý rok a také zajištění ochrany před nepřízní počasí a osudu. V tomto období se konalo nejvíce zabíjaček, a tak stoly překypovaly slaninou, klobásami, jitrnicemi a mnoha dalšími lahodnými specialitami.Další krásná tradice Masopustu je průvod masek. V tom naleznete nejrůznější zvířata, od vlků a koní, přes medvědy až po velbloudy, opice a slony. Nechybí také typické vesnické profese, častokrát komicky ztvárněné. Průvod zvířat tak doprovází řezničtí mistři, hasiči, ušmudlaní kominíci, dráteníci ale také pohádkové bytosti a zosobnění lidských neřestí – čerti, vodníci, smrtky a tlouštíci či hrbáči.

Načerpejte sílu

Smyslem Masopustu bylo načerpat sílu a zdraví na následující krušné období. V tomto duchu tedy můžeme oslavit Masopust i nyní a v rodinném kruhu nabrat síly, a hlavně zdraví pro celý rok. Na ulicích se snad budeme veselit touto dobou za rok.
Stáhněte si nejnovější akční leták