Začneme trochu zeširoka: co to ten medvědí česnek vlastně je? Je to vytrvalá rostlina, která dorůstá do výšky až 45 cm, má 10 až 20 cm dlouhé přízemní listy a kvete bíle s celkovým počtem květů asi 10 - 20. Nalezneme jej převážně v Evropě a to na vlhkých a stinných místech. Na nalezištích se nezřídka vyskytuje v takovém množství, že jej můžete doslova kosit kosou.Pojďme se tedy podívat na důvody, proč si zkusit uvařit něco s medvědím česnekem.
  1. Pro krásu: Medvědí česnek obsahuje látku alicin, kterou má i běžný česnek nebo také cibule. Tato látka je známá pro svůj vliv na houby a plísně. Brzdí totiž jejich růst a může tak pomoci v boji proti nepříjemným plísňovým onemocněním a také jako prevence proti nim. Jako léčivá rostlina byl prokazatelně používán už před mnoha tisíciletími.
  2. Pro zdraví: Medvědí česnek účinkuje také proti některým bakteriím, opět díky látce alicin. Používá se jako přírodní dezinfekce trávícího traktu, pomáhá při infekčním průjmu a příznivě působí na střeva, snižuje krevní tlak a povzbuzuje činnost srdce. Všeho však užívejte s mírou. Příliš mnoho česneku vám může podráždit žlučník.
  3. Prevence proti nemocem: V nevyzpytatelném jarním počasí přijde vhod, protože posiluje imunitní systém a je dobrým zdrojem vitaminu C. Je také doporučován při jarních očistných kúrách.
  4. Na chuť: Můžete jej použít všude tam, kde používáte česnek. Dá se čerstvý nasekat do salátů a pomazánek, okořenit s ním bramborovou kaši nebo maso, spařit na másle a připravit jako špenát, dochutit s ním polévku nebo třeba připravit výborné pesto.
  5. Cena: Medvědí česnek si můžete nasbírat sami a hned ze začátku jara. Berte však ohled na své okolí a sbírejte jej opatrně, ať v dané lokalitě přežije i na další roky. Stříhejte jej opatrně a na každé rostlině pár lístků nechejte.
A teď slibovaný bonus – recepty na vaření s medvědím česnekem.První skvělý recept s medvědím česnekem je na polévku z medvědího česnekuN%C3%A1vrh-bez-n%C3%A1zvu-54-1024x301.pngNávštěvu určitě potěšíte slaninovými jednohubkami s mozzarellou, ve které bude chuť skvěle doplňovat medvědí česnek.slaninov%C3%A9-jednohubky-big.jpgK chuti určitě přijde i Velikonoční nádivka s kopřivami.n%C3%A1divka-1.jpgMůžete se těšit na další skvělé recepty s medvědím česnekem, které brzy přidáme do naší online kuchařky.
Stáhněte si nejnovější akční leták